Tillbaka
13.5.26   |   Evenemang

Obekvämt men nödvändigt – Samtal om rasism och antirasism i utbildning

Illustration av Maria Sann.

Välkommen till pedagogiskt forskningsforum 2026! Upplever även du att rasism och antirasism är ett viktigt tema, men också utmanande att samtala om? Vill du veta mera om de nyaste forskningsrönen och om hur vi kan arbeta med antirasism i praktiken på svenska i Finland, eller vill du dela med dig av dina perspektiv? 

Välkommen till vårt tredje pedagogiska forskningsforum. Här får du som brinner för pedagogik vara med om föreläsningar och samtal som är vetenskapligt baserade och handlar om aktuella utbildningsfrågor. 

I år samlas vi i Helsingfors och sätter fokus på rasism och antirasism inom svenskspråkig utbildning. Du får lyssna på forskare och experter som enskilt och tillsammans diskuterar rasism och antirasism ur olika perspektiv och i en finlandssvensk kontext. 

Tid 

Onsdagen den 28 oktober 2026 kl. 11.00-16.00, morgonkaffe från kl. 10.30 

Plats

Epicenter, Mikaelsgatan 9, Helsingfors 

Språk

Programpunkterna är på svenska och engelska 

Målgrupp

Alla som är intresserade av tematiken; särskilt 

  • pedagoger, 
  • pedagogikstuderande, 
  • forskare och 
  • utbildningsadministratörer 

Vi välkomnar experter och alla som vill lära sig mera för att känna sig trygga och bekväma i sin vardag på utbildningsfältet. 

Anmälning

Senast 21.10 via https://anmalan.kulturfonden.fi 

Det är gratis att delta i seminariet och vi bjuder på morgonkaffe och smörgås, lunch och eftermiddagskaffe.  
 

Om pedagogiskt forskningsforum 

Pedagogiskt forskningsforum är ett årligen återkommande evenemang som arrangeras av Svenska kulturfonden i samarbete med Helsingfors universitet och Åbo Akademi.  

Vårt första forskningsforum hade rubriken ”Bedömning i fokus” och ordnades i Helsingfors hösten 2024. Det andra forskningsforumet ”AI och utbildning” hölls i Vasa hösten 2025.  

Riktgivande program  

Vi publicerar det slutliga programmet i början av september. 

Samtalen leds av Ida Hummelstedt, forskardoktor, Helsingfors universitet. 
 

10:30  Kaffe & smörgås 

11:00  Välkommen till pedagogiskt forskningsforum 2026 
Fritjof Sahlström, professor, Pedagogiska fakulteten, Helsingfors universitet 
Michaela Pörn, prefekt, Pedagogiska institutionen, Åbo Akademi 
Berndt-Johan Lindström, ledande ombudsman, och Katarina von Numers-Ekman, ombudsman, utbildning, Svenska kulturfonden 

11:05  Rasism och antirasism inom utbildningssystemet 
Emma Arneback, lektor och docent i pedagogik vid Göteborgs universitet 
 

BLIXTTAL OCH SAMTAL OM RASISM OCH ANTIRASISM I UTBILDNING 

Hur ser arbetet med antirasism och mångfald ut i skolorna och i det akademiska idag?  Sex forskare och experter ger sin syn på bland annat den här frågan. Var och en av de tre dialogerna inleds med två korta blixttal som en introduktion till temat och åtföljs av ett expertsamtal. 

11:50  
I det första samtalet deltar:  
Laila Andersson, vd och rektor, Prakticum 
Joséphine Gram, forskningsassistent, Pedagogiska fakulteten, Helsingfors universitet 

12.35   
Lunch 

13:30  
I det andra samtalet som hålls på engelska deltar: 
Maïmouna Matikainen-Soreau, akademiforskare, Helsingfors universitet 
Emmanuel Acquah, professor i pedagogik, Åbo Akademi 

14:15   
I det tredje samtalet deltar: 
Gunilla Holm, professor emerita, Pedagogiska fakulteten vid Helsingfors universitet 
Liselott Forsman, docent, universitetslektor i flerspråkighetsdidaktik, Åbo Akademi 

15:00  
Samlande kommentarer 
Emma Arneback 

15:20  
Sammanfattning och avslutning 
Fritjof Sahlström 

15:30-16 
Kaffe & mingel 

 

Noggrannare information om evenemanget 

Mia Smulter 
producent 
mia.smulter(at)kulturfonden.fi 
tfn 0400 774 500 

Obekvämt men nödvändigt – Samtal om rasism och antirasism i utbildning